Hakkımda Söylenebilecek Şeyler..

1975 yılında Ankara Çubuk da doğdum. 1995 yılına kadar önemli bir şey yok. 1995 yılında Askerliğimi yaparken 286 dan 386 ya upgrade yapılmış ilk bilgisayarımla tanıştım. O zamanlar Dbase IV veritabanıyla tanıştım. Ufkumu açan yazılımdır diyebilirim. Aynı zamanda Beni bilgisayar dünyasına fırlatıp atan Erdal Poyrazlı kardeşime minnetimi ödeyemeyeceğim gibi, 3.bölüğün yazıcısı Mustafa Demir kardeşime de bana zamanında verdiği bilgi desteği için ömrümün sonunda kadar minnettarım. 1996 yılında bilgisayar kursuna gittim. Basic ile başlayan başarısız yolculuğumu kursta Pascal ile mutlu sona ulaştırdım. Aynı zamanda Delphi 1.0 kurmanın heyecanını da yaşamış oldum. Bu arada yakın akrabayı taallükat (kardeşlerimden) borçlanarak (cepte beş kuruş yok zaten :) ) 1250 dolar vererek bir pentium 120 aldım. Dünyalar benimdi artık. 1 yıl evde ofis programlarıydı, pascal, delphi 1-2.0 derken bayağı yol aldım. Artık kendi ticari programımı yazabilecek hale geldim. Ve 1997 de ilk program olarak Kuyumcu programı yazdım Delphi 2.0 ile. Hiç unutmuyorum, 1 ay boyunca her gün program güncellemeye gitmiştim:) Acemilik var amma sağolsun müşterim Allahtan sıkıntı çıkarmamıştı :) Sonunda 1 aylığına birnet ten aldığım internet aboneliğine 1 ayda bedava kazanarak o zaman zarftında ilk yazdığım programımın buglarını çözebilmiş ve çalışan Delphi ile yazılmış paradox veritabanı kullanan "nur topu" gibi bir uygulamam olmuştu.

Program yazmak benim en büyük hobimdi ve halâ da öyle. 1997 temmuz ayında Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Ankara Metrosu Raylı Sistemleri Şirketinde işe başladım. Burada Excel ve diğer ofis programları üzerinde bol pratik yapma imkanı buldum. Tabi ben denk duracak biri değilim, Excel i makro visual basic kısmını mıncıklamaya başladım. 3 gün sürecek vardiya tabloları hazırlama işini vb makrolarıyla 7 dk halletmenin keyfini de sürüyor, boşa çıkardığım vakitlerde de Delphi ile hız kesmeden yazmaya ve çalışmaya devam ediyordum. Tabi bu arada metronun vardiya sisetminin çözülmesi işi ayrı bir konudur. Hakan Özata ile akşamları yaptığımız bilgisayar eğitimi çalışmalarının sonucunda metro hiçbir şefin ve müdürün (İstenilen verimlilikte!) çözemediği vardiyalandırma sisteminin çözülme işide Hakan Özata ya nasip olmuştur. Tabiki kaç gece sabahladığına bizler şahidiz. O dönem ikimizin hatıraları ayrı bir kitap konusudur. Ve vardiya tablosu sistemi hala onun bıraktığı şekilde değişime uğramadan devam etmektedir. Çünkü en iyi çözümü bulmayı başarmıştır. Bende excel konusunda katkılarda bulunmuştum. Hemen hemen günümüm 12 saati bilgisayar başında geçiyordu. (kimseye tavsiye etmem, daha sonra psikolojik olarak sıkıntı yaşarsınız). Maximo Bakım Yönetim Sisteminin Metro bünyesinde uygulanmasında geliştirici kadroda yer aldım. SQLBase, Centura, Oracle, SQL Server gibi sistemlerle tanışma şansı buldum. Katkılarından dolayı M. Şeref İnce ve Ahmet Cömert kardeşime teşekkürlerimi sunmazsam olmaz. Tabi Gürhan Ustali ayrı bir doktara konusu :) Metro içindeki "paralel" Entrikaya şirketine karşı verdiğiz mücadele yazmakla bitmez. Cahit Çelik, Hüseyin Yaka, Selim, nam-ı diğer Tosyalı hemşerim (Hakan Karakaya), Ömer yeşilli ile olan anılar daha bir başkaydı. Bir dönem Metroda Ar-ge kurma girişimimiz olmuştu. Elektronik kısmı cahit-ömer-hüseyin yaka, Yazılım geliştirmeyi de bendeniz üstlenmişti ama maalesef bizim ufkumuza yetişecek bir sistemde değildik. Ütopya olarak kaldı. Metro bünyesinde şu an neler yaptığımı ben de tam hatırlamıyorum :) Ancak 12 yılda 40 yakın proje ürettiğimi söyleyebilirim. Ayrıntılarını http://www.linkedin.com/pub/durali-kiraz/41/b9b/a8 bağlantısından öğrenebilirsiniz. Mobbinge maruz  kalmasaydım herhalde 140 tane üretirdim, neyse uzun hikaye bunlar, bahsetmeye değmez.. İsminden bahsetmediğim birçok arkadaşlarım beni mazur görsünler, şu an yazmakla yetiştiremem. O kardeşilerime de hayatımda bana verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim.

Şuan yazılım geliştirme süreci hızla devam etmekte. ubuntu wiki, linux, Delphi, Lazarus, C programlama, Assembly, Pic Programlama ve Geliştirme, Arada sırada tavuklarımla ilgilenmek gibi boş beleş işlerle devam edip gidiyoruz.:)

Evliyim, ellerinizden öper 2 oğlum var. Ailemize bir bireyde yakında katılacak inşallah. Şimdilik bu kadar. Daha sonra hastalığımla (Ankilozan Spondilit) ilgili bir yazı kaleme almayı düşünüyorum. Sağlıcakla kalın ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder